Faculty & Staff

Faculty Staff 2016  2017

St. Peter Lutheran School Faculty & Staff  2017 - 2018

SCHOOL LEADERSHIP

Bruce Rudi
Principal                    

Julie Klopke
Asst. Principal:                            Early Childhood

Lisa Smith
Asst. Principal:                        Middle School

Zach Bickel         
Athletic Director 

Hannah Wieting  
Fine Arts 

Lexi Schmidt 
Student Services 
Denise Murphy Technology  
Kristin Drake Kindergarten  
Matt Huonder Grades 1-5  

PASTORS

Micah Greiner Lead Pastor
Paul Klopke
Seniors & Special Needs Ministries

CHURCH  ADMINISTRATION & MINISTRIES

Brian Booth
Executive Director for Ministry Support                                

Kristin Harman
Youth Ministry
 
Candy Fromm
Human Resources
 
Karen Kogler
Volunteer Equipping/ Protection Ministry
 
Jill Schutz
Children's Ministry  
Matthew Doran
Traditional Music Organist
 
Sam Baker
 Contemporary Music  

CHURCH & SCHOOL ADMINISTRATIVE ASSISTANTS

Pat Polerecky School Office                                                                             
Robin Marnell Early Childhood & Scheduling
 
Jill Hanssen Children's Ministry  
Allie Bickel Communications & Marketing  
Isabelle Peterson Volunteer Equipping/Protection Ministry  
Pam Pearson Worship and Music Ministry  

FINANCE

Sherry Hoffman 
Angie Blaesner
Bruce Woike
Brad Schroeder

SCHOOL NURSE

Martina Lang

     

PRESCHOOL FACULTY

Susan Engelhardt
Parents Day Out  2 - 3s                                                     

Mandy Grissom            5 Full Day

Stephanie Keller
3-4s AM Half Day

Jennifer Koclanis
5 Full Day

Cecily Samaan
Young 3's

Mary Staehlin
2 & 3 Full Day
Emily Strickland
Parents Day Out 2-3's

Lindsey Sustr
3 Full/Multi Day

 Ingrid Wickboldt
 5 Full Day
 

KINDERGARTEN FACULTY

Tiffany Burrow             
Full Day                    

Kristin Drake                   Full Day

Kay Hermann
Half & Full Day
Angie Ryg
Full Day

PRIMARY FACULTY

Lindsay Machonga               
1st Grade                        

Jen Graf                    1st Grade

Samantha Crowe
2nd Grade
Gail Raupp
2nd Grade
 Janet Carnehl 3rd Grade  
Matt Huonder 3rd Grade    

INTERMEDIATE FACULTY

Carol Rudi            
4th Grade                        

Trudi Snively                   4th Grade

Pam Piel 5th Grade
Jeni Zimmer 5th Grade

MIDDLE SCHOOL FACULTY (Grades 6-8)

Zach Bickel                               
Physical Education
Athletic Director                     


Steven Heick
Math/Physical Education

Stephanie Keller
Technology

Kristin Kloess
Physical Education

Mia Llerandi
Literature/Spanish

Denise Murphy
Technology
 
Amy Picchiotti
English/Literature

Paul Piel
Science/Religion

Lexi Schmidt
Religion

Lisa Smith
Math
Shelly Nagle
Social Studies/History/Literature

Kristen Harmon Religion  


DIFFERENTIATION FACULTY
Mariana Knea                                 
Differentiation Coordinator  Grades 1-5

Deb Scott
Grades 1 & 2


EXTENDED CARE/SUMMER DAYS CAMP LEADERSHIP


Jill Schutz                                                                                                                  
Children's Ministry Director / Fusion/ Ext Care/ Summer Days Camp                            

Michelle Fritz               
Ext Care & Summer Days Camp Coordinator       

Jill Hanssen   
Administrative Assistant
Children's Ministry/ Ext Care & Summer Days           


EXTENDED CARE  STAFF

Blake Bogdan Tammy Heinrich Gail Raupp
Cody Braun
Anita Hoppe
Hannah Russell
Kendall Braun Zara Kasey Judy Shuger
Kelley Coser
Samantha Kay Danielle Ulbert
Emilie Draginis
Holly Leyden
Cheryl Weinrich
Jan Ferrar
Laura Neuman
Yorgos Floutsakos Jackie Pfister  
     
FINE ARTS FACULTY 

Nancy Gilles
Art

Howard Gorecki
5th Grade & Middle School Band

Daniela Folker Strings/Orchestra

Hannah Wieting 
Fine Arts Director: Music
Ed/Choir/Drama/4th Gr
Band  
 


FOREIGN LANGUAGE  FACULTY

Mia Llerandi
Spanish


PHYSICAL EDUCATION FACULTY

Zach Bickel
Athletic Director
PE Teacher
5-8
 
Kristin Kloess
PE Teacher K-8

Steve Heick PE Teacher 7

STUDENT SERVICES/SPECIAL EDUCATION FACULTY

Tracy Marchetti        
Spec Ed Coordinator & Grades 5-8
 
Chelsea Masterson
Grades K-4

Lexi Schmidt
Student Service Director

TECHNOLOGY FACULTY & STAFF

Denise Murphy          
I.T. Integration

Stephanie Keller
IRC Librarian

Jason Grandt AV  
Sigi Mueller Sound Technician
 


TEACHER ASSISTANTS

Sue Bates Full Day Kindergarten                                               
Stacy Buchner
3-4's AM Half Day Preschool          
Kristen Cordell 5 Full Day Kindergarten Preschool
 
Emilie Draginis PDO Preschool
   
Nicole Faltinek 3 Full Day Preschool    
Katie Ferguson Full Day Kindergarten    
Michelle Fritz Full Day Kindergarten    
Anita Hoppe 2 Full Day Preschool    
Diane Kuerschner 5 Full Day Preschool    
Michelle Lebron Flex Full Day Preschool    
Holly Leyden PDO Preschool    
Val Masterson  Half and Full Day Kindergarten    
Bernadette McGreevy  3 Full Day Preschool    
Laura Neuman  3's AM Half Day Preschool    
Kathy Polson Young 3's Preschool    

FACILITIES STAFF

Jim Thomas         
Facilities Lead

Matt Galizia
Bob Vossel

CAFETERIA


 Lin Thomsen
FSP  Cafe Manager

Gloria Ceja